- agorafobia
- anoreksja
- borderline
- bulimia
- choroba dwubiegunowa
- choroby psychosomatyczne
- DDA
- depresja
- hazard
- klaustrofobia
- lekomania
- nerwice
- rozpad związku, rozwód
- stany lękowe
- syndrom poaborcyjny
- trudności w związku
- uzależnienia
- uzależnienie od komputera i internetu
- wypalenie zawodowe
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
- zaburzenia odżywiania
Samotność
Samotność jest nazywana potocznie chorobą naszych czasów. Jest to stan poczucia permanentnego bycia samemu. Mamy dom, pracę, a być może i grono przyjaciół, a mimo to towarzyszy nam dojmujące uczucie osamotnienia. Tak jakby istniała w nas taka przestrzeń, która nie jest z nikim dzielona, która czeka i chce nawiązać kontakt.
Jednocześnie jakoś trudno, jakoś niewygodnie być z drugim człowiek, mimo prób. Nierzadko nie wiemy jak pogodzić wypracowaną niezależność z perspektywą bycia w związku.
Samotność na co dzień
W tempie dnia codziennego łatwiej nie dostrzegać tego, jak bardzo uwiera samotność. Natłok zadań, presja w pracy powoduje, że odsuwamy myśli o tym, że czeka nas powrót do domu i samotny wieczór, a zmęczenie sprawia, że nierzadko nasze myśli w domu koncentrują się juz tylko na tym, żeby zasnąć. I nagle przychodzi niedziela, przychodzą święta, kiedy człowiek budzi się rano i trzeba coś zrobić, jakoś zagospodarować czas. Wtedy już trudno odpędzić złe myśli.
Czasem doskwiera nam dojmująca tęsknota za byciem dla kogoś najważniejszym, za byciem z kimś, kto będzie, jak nie będzie nikogo innego. Czujemy się obciążeni, że musimy sobie ze wszystkim radzić sami. Aby zorientować się, kogo możesz się poradzić w takiej sytuacji, zajrzyj na naszą stronę psychoterapeuta Wrocław.
Rozmowa z psychoterapeutą
Bywa, że samotność wiąże się z trudnymi do uniesienia uczuciami, z bezsilnością, niemocą, rozpaczą, dlatego być może warto porozmawiać z drugim człowiekiem o troskach wiążących się z samotnością.