- agorafobia
- anoreksja
- borderline
- bulimia
- choroba dwubiegunowa
- choroby psychosomatyczne
- DDA
- depresja
- hazard
- klaustrofobia
- lekomania
- nerwice
- rozpad związku, rozwód
- stany lękowe
- syndrom poaborcyjny
- trudności w związku
- uzależnienia
- uzależnienie od komputera i internetu
- wypalenie zawodowe
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
- zaburzenia odżywiania
Leczenie syndromu poaborcyjnego
Syndrom poaborcyjny to niewypowiedziane nikomu myśli, niewyrażone uczucia, a przede wszystkim ból i cierpienie lub emocjonalne "odrętwienie" kobiety, która zdecydowała się na ten krok. Jest to właśnie konstelacja przeróżnych myśli i odczuć związanych z sytuacją aborcji, czasem występujących od razu, a czasem uderzających niespodziewanie po dłuższym okresie czasu. Sytuacja ta z powodów prawnych występujących w naszym kraju może wiązać się też z lękiem, wstydem i samotnością kobiety, która z tym, co odczuwa, pozostaje sama.
Objawy syndromu poaborcyjnego
Reakcje związane z aborcją bywają bardzo indywidualne. Mogą one zarówno wiązać się z występowaniem objawów depresyjnych, takich jak apatia, niechęć do działania, problemy ze snem, czy też bardzo aktywnym i nadmiernym angażowaniem się w różne aspekty życia, np. w karierę. U niektórych kobiet, może też występować
Wspólnym mianownikiem tych objawów jest próba poradzenia sobie z utratą, ułożenia się z myślą, że została dokonana decyzja, która pozbawiła idei i możliwości bycia matką dla utraconego dziecka. Niejednokrotnie proces poradzenia sobie z tym wymaga intensywnej pracy psychologicznej, gdyż aborcja jest często skutkiem wielu wcześniejszych wydarzeń w życiu kobiety, jest wyrazem tego aspektu życia psychicznego, który przyczynił się powstania niechcianej ciąży.
Pomoc po aborcji
W tym przypadku pomoc psychologiczna – psychoterapia analityczna - ma przede wszystkim pomóc zrozumieć, co doprowadziło do sytuacji aborcji. Dzięki takiej pomocy kobieta ma szansę w bezpiecznej (czyli pozbawionej oceny i etycznego ustosunkowania się) i empatycznej atmosferze spróbować zrozumieć jakie nieświadome motywy doprowadziły do sytuacji, w jakiej się znalazła, oraz ma możliwość znalezienia ukojenia dla swoich uczuć i myśli.