- agorafobia
- anoreksja
- borderline
- bulimia
- choroba dwubiegunowa
- choroby psychosomatyczne
- DDA
- depresja
- hazard
- klaustrofobia
- lekomania
- nerwice
- rozpad związku, rozwód
- stany lękowe
- syndrom poaborcyjny
- trudności w związku
- uzależnienia
- uzależnienie od komputera i internetu
- wypalenie zawodowe
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
- zaburzenia odżywiania
Leczenie uzależnienia od komputera, leczenie uzależnienia od Internetu
Uzależnienie od komputera, Internetu w dzisiejszych czasach występuje coraz częściej. W jakiś sposób, często paradoksalnie niezauważalny, obcowanie z komputerem staje się jednym z kluczowych elementów dnia, bo czyż nie często zdarza się, że nie ma dnia bez włączenia komputera. W momencie, kiedy nie ma z "nim" kontaktu następuje swojego rodzaju uczucie niepokoju, lęku, dezorientacji. Być może nagle pojawia się czas, z którym trudno coś zrobić. I następuje gorączkowe dążenie z wzmożoną siłą do tego, żeby jednak znaleźć możliwość kontaktu z komputerem. I nagle, po włączeniu, pojawia się poczucie ulgi, które łagodzi napięcie, jakie miało miejsce wcześniej. Pojawia się myśl "tylko chwilkę – sprawdzę pocztę, poczytam informacje..." i nagle mija czas, w którym następuje intensywny kontakt ze światem wirtualny. Światem bardzo odległym, lecz bliskim zarazem.
Niebezpieczeństwo
Niebezpieczeństwo polega na tym, że komputer staje się towarzyszem, który zastępuje realną pustkę, samotność. Pomaga zaprzeczyć odczuwanemu cierpieniu emocjonalnemu, poprzez stworzenie rzeczywistości opartej na nierealizowanych pragnieniach i potrzebach. Bywa również, że obcowanie z komputerem staje się swojego rodzaju "zagłuszaczem" natłoku trudnych myśli dnia codziennego, próbą odreagowania tego co nieznośnie i bolesne. Dzieje się to kosztem zezwolenia na pochłonięcie, zawładnięcie przez jakiś świat przestrzeni wirtualnej, który daje coś, czego brakuje nam tu i teraz. W wirtualności jest pomieszczana próba uzyskania odpowiedzi na pragnienie, które tak trudno zrealizować w życiu realnym, czego przykładem są związki poprzez wirtualne czatowanie. Jednocześnie z powodu jakiś trudności szukanie rozwiązanie następuje tam, a nie tu. A przecież, on – komputer nie poda ręki, kiedy tego potrzeba, nie otoczy opiekę, nie doda otuchy, a jednak tak bardzo sie go pragnie. Dlaczego?
Praca z psychoterapeutą
Aby znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie oraz zrozumieć, co powoduje, że tak ważny stał się dla mnie komputer, zapraszamy na konsultacje psychologiczne, na których wspólnie zastanowimy się co jest przyczyną Twojej silnej relacji z komputerem i postaramy się pokonać Twoje uzależnienie.